PARIM AEG KINNISVARA MÜÜMISEKS?

Tark esimene samm kinnisvara müümisel on müüki mõjutavate tegurite väljaselgitamine ning võimalusel ajastada müük perioodi, mis konkreetse vara tüübi jaoks on parim. Siinkohal, näiteks kui plaanid müüa enda suvilat, tasuks müük ajastada perioodi, kus ilmad on muutunud kevadiselt või suviselt ilusaks ja inimestel on soov rohkem aega veeta väljas. Sama suurt huvi ning efekti suvila müügis on keerulisem saavutada talveperioodil, kui inimesed on pühendunud kodustele ja perega seotud tegevustele. Seetõttu võib kinnisvaras piltlikult eristada aktiivset ja mitteaktiivset perioodi. Loomulikult ei saa eelmise selgituse põhjal teha üldistusi kogu kinnisvaraturul toimuvale ning eelnev on lihtsalt üks näide sellest, kuidas müüdavast objektist suurem kasu saada tänu parima müügiaja tabamisele. Soovitud tulemuseni võib jõuda loomulikult ka turu mitteaktiivsel perioodil, sest paljud kinnisvara ostmise põhjused saavad alguse elust endast, näiteks ülikooliõpingutega alustamine, abiellumine, lapse sünd, töökohavahetus jne.

Millal on aktiivne periood?
Eesti kinnisvaraturul tuleb arvestada erinevaid aastaaegu turgu mõjutavate teguritena, mis mängivad arvestatavat rolli müügi- ja ostuprotsessis. Peale pikki talve- ja suvepuhkuseid on maakleritel alati rõõm näha turu elavnemist. Kevadist ning sügist ostuhuviliste aktiivsuse suurenemist kinnitavad ka Maa-ameti tehingute andmebaasi viimaste aastate ülevaated. Soojade kevadilmadega tõuseb koheselt huvi erinevate suvilate ja kinnistute vastu. Seega on kinnisvara müümine tugevalt seotud inimeste ja nende vajaduste hea tunnetamise oskusega.

Millal on rahulik periood?
Rahuliku perioodi märksõnadeks on suvine ja talvine puhkuste periood. Vaikseks perioodiks on välja kujunenud ka aasta lõpp ja uue aasta algus, mil inimestel on nii töö- kui eraelus palju tegemisi ning vabal ajal ollakse rohkem kodus ning ei soovita ette võtta suuremaid kulutusi ja kolimist. Jõulude ning aastavahetusega kaasnev rahulikum aeg peegeldub alati jaanuarikuu tehingute arvu üldises vähesuses. Samuti peatatakse tavaliselt väga ilusate ilmadega otsingud ning kinnisvara otsingute asemel nauditakse vaba aega. Õnneks leidub palju ka selliseid ostjaid, kes ei hooli turu aktiivsuse tasemest ning teostavad ostu endale sobival ajal. Seega ei tasu teha koheselt järeldusi (loe: hinnalangetamisi), kui mingitel hetkedel tundub, et müük ei lähe nii hästi kui võiks. Vahel tuleb vaid veidi oodata ja soovitavalt küsida turuseisu kohta nõu oma ala professionaalidelt. Kogemus on näidanud, et kui kasutada õiget strateegiat ning müüginippe, mis aitavad objekti värske ning ahvatlevana hoida, siis jõuab tehingusse ka mitteaktiivsel perioodil.

Kui kaua aega kulub keskmiselt tehinguni jõudmiseks?
Siinkohal on oluline vahet teha korterite, majade ja kinnistute müügil. Optimaalne korterite müügiaeg on kuni 6 kuud ning majade ja kinnistute puhul kuni aasta. Tehingusse jõudmine võtab kauem aega piirkondades, kus nõudlus on väike ning objektidel, millel on olulisi puudusi või mille eest küsitakse üle turu keskmise hinna.
Kindlasti ei ole ühte kindlat valemit ja aega tehinguni jõudmiseks. Kõik müügid on erinäolised ja kogu protsessi juhtimine sõltub suuresti kinnisvara omanikust ja/või kinnisvaramaaklerist. Müügiperioodi kestvust on alati võimalik lühendada. Tihtipeale ei osata märgata müüki takistavaid asjaolusid ning mõnikord piisab väikestest sammudest, nagu näiteks objekti puuduste likvideerimine, õige hinnastrateegia kasutamine, professionaalne objekti presenteerimine või reklaamikanalite laiendamine. Siin tulebki mängu professionaalne maakler, kes tänu oma kogemusele oskab neid elemente märgata ning parandada.

Millal alustada müümisega?
Kõigepealt tuleb analüüsida ja otsustada, kas kinnisvara on müümiseks valmis või on näha juba alguses takistavaid asjaolusid. Samuti tasub kaaluda, kas on mõistlik parandada müügiobjekti tehnilisi külgi või teha remont (blogipostitus selle kohta on SIIN). Oluline on enda jaoks ka selgeks teha, kui kõrged on kinnisvara haldamisega seotud kulud. Seisev kinnisvara raha ei teeni ning kui sellesse investeerida ei ole plaanis ning selle hooldamiseks aega napib, siis ongi õige aeg müügiga alustada. Tühjalt seisev ning hooldamata objekt võib hakata väga kiiresti oma väärtust kaotama.
Vaatamata aktiivsematele ja vähem aktiivsematele perioodidele on alati olemas inimesi, kes soovivad kinnisvara osta või müüa. Müügi- ning ostuotsus on sageli isiklik ning ei sõltu turu harjumuspäradest vaid personaalsetest vajadustest.
OldeVara Kinnisvarabüroos tõestame tihti enda klientidele, et aktiivselt kinnisvara müües on võimalik edukalt tehingutesse jõuda ka vaiksematel perioodidel. Kui oled mõelnud enda kinnisvara müügi peale, või juba tegeled sellega, siis võta meiega ühendust! Kiireim viis selleks on helistada +372 5827 1377 ja kokku leppida tasuta konsultatsioon. Vaatame koos Sinu kinnisvara üle ning sobivusel paneme paika järgmised sammud tehingusse jõudmiseks. Põnevat lisainfot meie kohta leiad meie kodulehelt: https://oldevara.ee/meist/

Andreas Saarem, vanemmaakler