MIDA TASUB TEHA ENNE KORTERI MÜÜMIST?

Enne korteri müügiga alustamist kerkib sageli esile küsimus interjööri värskendamise kohta. Nimelt, et kui palju värskendamine / renoveerimine mõjutab müügiprotsessi ja hinda? Ühest vastust on kahjuks võimatu anda korterite erineva seisukorra tõttu, kuid ma toon järgnevalt välja mõned soovitused, mille peale tasub mõelda.

 

Kapitaalset remonti vajava korteri müük

Kapitaalremonti vajava korteri omanik peaks kõigepealt välja selgitama, mis oleks antud korteri reaalne turuhind hetkeks, kui see saab täielikult renoveeritud. Seejärel saab sellest lahutada korteri soetushinna ning saadud summa sisse peab mahtuma renoveerimise kogukulu ja projekti kasum. Kui renoveerimismaksumusest järele jääv projekti kasum tundub sissepandava aja ja vaeva jaoks liiga väike, siis tasub kaaluda ka renoveerimistöödeks ettevalmistatud korteri müümist investoritele. Ettevalmistamise all pean silmas kogu vana mööbli, tehnika ning kehvas seisukorras oleva põrandamaterjalide utiliseerimist, et investorile tunduks projektiga koheselt lihtne alustada. Kui utiliseerimine ise ette võtta, siis Bolt kaubiku rent koos jäätmejaama tasudega on väga marginaalne kulu.

 

Keskmises ja heas seisukorras olevate korteri müük

Uksed ja aknad
Potentsiaalne ostja kontrollib nii uksi kui ka aknaid. Peaaegu kulutusteta saab uksed ja aknad puhastada / pesta ning seejärel ukselingid ja akende sulgurid kinnitada. Juhul, kui aknad käivad lahti-kinni raskemalt, kui peaks, siis tuleks teostada ka reguleerimine. Reguleerimist saab internetis leiduvate juhendite järgi teostada ise või siis teenusena tellida.

Vee- ja kanalisatsioonitorud
Enne müümisega alustamist tasub üle vaadata vee- ja kanalisatsioonitorustik ning kõrvaldada sealt väiksemadki lekked / ummistused. Heas tehnilises seisukorras korter leiab üldjuhul ostja kiiremini.

Pistikud ja lülitid
Kontrolli üle korteris olevad pistikud ning lülitid. Kui mõni pistik või lüliti logiseb, siis kinnita need korrektselt seinale. Kui lüliti on katki või töötab ebakorrektselt, siis on see soovitatav uue vastu välja vahetada.

Valgustus
Vaheta välja kõik katkised pirnid ning lambid. Paljud näitamised huvilistele toimuvad õhtustel aegadel, kus on vajalik toavalgustustust kasutada. Lisaks tekitab valgus toas avarama ning mõnusa õhkkonna.

Värvitoonid
Kui küsimuseks on, et mis värv kõige paremini müüb siis vastuseks on heledad värvitoonid, sest need jätavad avarama ning puhtama mulje. Heledat värvi seina on võimalik ostjal ka lihtsa vaevaga ümber viimistleda. Tegemist võib olla kokkusattumisega, kuid kogemus on näidanud, et kui müügiga toppama jäänud objektidel on tugevad toonid nagu sinised/rohelised/punased/oranžid vahetatud välja valge tooni vastu, siis objekt on seejärel suhteliselt lühikese ajaga tehingusse liikunud.

Liistud
Lahtised ukse- ja põrandaliistud tuleks korralikult kinnitada, puuduvad liistud paigaldada. Korralikult paigaldatud liistud jätavad objektist tervikliku mulje ning annavad ostjale tunde, et korteri eest on peremehelikult hoolt kantud.

Seega kas renoveerida või mitte?
Keskmises seisukorras oleval korteril soovitan ülaltoodud asjad korda teha ning esmalt proovida müüa suuremaid lisakulutusi tegemata. Lisaks eeltoodud soovituste järgimisele tuleks puhastada kinnisvara tolmust ja utiliseerida vana või katkine mööbel. Korterit vaadanud huvilistelt küsige tagasisidena ka ostust loobumise põhjuseid. Saadud info põhjal saab teha vajalikke muudatusi ning otsuse renoveerimiseks.

Andreas Saarem, vanemmaakler