Kuidas vältida hinna tingimist kinnisvara müügil?

Kinnisvara müüja sooviks on leida ostja nii soovitud hinna kui ka lühikese ajaga. Potentsiaalne ostja soovib soetada ootustele vastav korteri võimalikult soodsa hinnaga. Tegeliku müügihinna kujunemisel mängivad rolli paljud suuremad ja väiksemad tegurid. Jagan artiklis nõuandeid müügihinna eest seismisel.

Üldised põhjused hinnaläbirääkimisteks

Kuigi iga objekt on unikaalne, levivad mõned hinna tingimise argumendid enim. Näiteks elava liiklusega tee ääres asuvad esimese korruse korterid on alati vähem atraktiivsed. Ostjat häirivad nii korterisse kostuv tänavamüra kui ka akendest sisse pressiv tolm. Ka valguse vähesus või piiratud vaade annavad ruumi hinnaläbirääkimisteks.

Kui korteri seisukorda saab tulevane omanik ise mõjutada, siis maja või trepikoja üldine olukord viitab ühistule. Nüüdisajal kasutab pea iga perekond liikumiseks autot või jalgratast ja ostjad peavad oluliseks ka parkimiskoha ning panipaiga olemasolu.

Pisivead tingimise aluseks

Tulen tagasi selle juurde, et ostja sooviks on leida endale sobiv kinnisvara võimalikult soodsa hinnaga. Seetõttu võivad üldiselt heas korras olevas korteris anda tingimisvõimaluse pisivead, mida omanik saab juba enne müügiprotsessi alustamist kergesti kõrvaldada.

Soovitan korteri puhastamisel tolmust pöörata tähelepanu sanitaarruumidele. Kuna vannitoa remont on kulukas, võib just selle ruumi seisukord ja puhtus olla aluseks otsusele konkreetne korter osta või hinnas tingida.

Ostja esmamulje rikuvad ka vahetamata ehk mittepõlevad lambipirnid ja logisevad pistikupesad või lülitid. Ka mõni puuduolev põrandaliist võib olla ostjale põhjuseks soodsama hinna küsimisel.

Näiliselt väikesed vead põhjustada ostja huvi kaldumist mõne teise turul oleva sarnase pakkumise suunas.

Hinnakujunemise eksiarvamused

Sageli tõlgendavad müüjad mitmeid põlvkondi samas korteris või eramus elamist ekslikult lisaväärtusena. Mõned müüjad soovivad hinnale lisada ka eelnevalt ette võetud kuluka renoveerimistöö ja selle materjalide hinna.
Siiski on igal inimesel on oma eelistused ning ostja ja müüja arusaam maitsekusest ei pruugi kattuda. Ka soovivad mõned ostjad asuda ise ostetavat kinnisvara renoveerima.

Kuidas siis ikkagi hinna eest seista?

Sageli vaatab potentsiaalne ostja korterit asukoha või ümbruskonna eelistusi silmas pidades või meeldib talle korteri planeering. Lisaväärtused mõjutavad lisaks hinnale ka müügiaja pikkust. Kuigi mitmed hinna tingimise ettekäänded on paratamatud, saab müüja eeltoodud nõuandeid järgides palju ka juba eos vältida.

Marina Lattu, kinnisvaramaakler